Pracovní oděvy se vám neztratí. Hodí se na doma i na ven.
Je mnoho důvodů, proč doma využijete pracovní oděv. Zejména pokud rádi zkrášlujete svůj dům či zahradu. Je jasné, že při takových pracích se snadno ušpiníte a právě v této chvíli oceníte kvalitní speciální oblečení, které je pro takovou činnost více než vhodné. Navíc má pracovní oděv ještě jednu velkou výhodu. Může ochránit i vaše zdraví. Zmínit můžeme jeden příklad za všechny, a to je řezání pilou. Stačí chvilka a neštěstí je tu. Se speciálním protipořezovým oblekem můžete zabránit ošklivému zranění, které může zanechat i trvalé následky.
Mimo výše zmíněných pozitivních vlastností určitě oceníte i jiné výhody. Pracovní oděvy jako kalhoty nebo blůza obsahují mnoho kapes. Díky tomu budete mít vždy po ruce metr, tužku, nožík a další drobnosti, které nemáte nikdy kam dát a věčně je odkládáte a nevíte kam. A navíc se nemusíte bát. Pořízení pracovního oděvu vás určitě nezruinuje.
Boty, které drží
Pracovní boty musí být pevné a musí vaši nohu chránit. Měly by mít pevnou podrážku, dvojité švy, vyztuženou špičku. Důležitá je i výška ke kotníku. Zejména na stavbách nebo při montážích dochází snadno ke zvrtnutí nohy, proto je taková výška dost podstatná.
Boty zakupte skutečně kvalitní a nešetřete na nich. Nekvalitní materiál dlouho nevydrží a vy budete muset kupovat nové obutí za chvíli znovu. Nejlepší jsou boty z kůže nebo jiných materiálů, které jsou speciálně upravené, aby odolaly velkému zatížení.
Jak správně vybírat?
Při výběru pracovního oblečení i bot se držte několika základních hledisek:
-
Mějte promyšlené, proč si tyto ochranné pomůcky pořizujete.
-
Zvažte, kde budete oblečení používat, a podle toho vybírejte. Je rozdíl, jestli budete většinu času v suchém prostředí či ve vlhkém nebo dokonce někde, kde na vás budou působit nepříznivé povětrnostní podmínky.
-
Do prostředí, kde byste se mohli setkávat s různými agresivními látkami (kyseliny, tuky, oleje nebo i malta), potřebuje zcela specifické a odolné oděvy.
Pracovní oděvy jsou většinou šity z bavlněného kepru nebo také ze směsových materiálů. Pracovní kepr je hrubší bavlněná tkanina. Tento název je odvozen z tzv. keprové vazby, která je charakteristická šikmým řádkováním na povrchu.
U oděvů jsou důležité zdvojené švy, někde jsou pro zpevnění namáhaných míst použity i nýty. Toto vše na staré košili a teplácích určitě nenajdete.
Každý správný kutil nosí montérky
Kdo doma nemá montérky, jako by nebyl. Každý domácí kutil pro ně ve svém šatníku najde místo. Pracovní oděv navíc vypadá mnohem lépe než třeba staré kalhoty a zároveň i déle vydrží, snese různé namáhání a horší zacházení. Většinou mají montérky i vyztužená kolena, zdvojené švy a spoustu kapes. Na klasické domácí práce ani nepotřebujete nějakou bezpečnostní úpravu, takže ani cena nebude příliš vysoká.
Různé práce mají různé požadavky
Kalhotky s kapsami se nehodily jenom krtečkovi, ale hodí se i spoustě lidem při práci.
Praktické kapsy na nože, pásky, psací potřeby a jiné potřebnosti má většina pracovních oděvů, máte tak vše důležité hned při ruce a nemusíte se pořád někam vracet. U některých kalhot jsou nohavice zesílené pod koleny pro větší odolnost. Oděvy jsou šity tak, aby v nich každý měl dostatek pohodlí a neomezený pohyb.
Nejen profesionálové mají v oblibě pracovní vesty. Jsou teplé, pohodlné a zároveň také obsahují mnoho různých kapsiček, kam si každý správný montér dá, co potřebuje. Pracovní vesty (montážní) vás vyjdou přibližně na 1000 Kč, ale je to určitě investice, která se vyplatí každému.
Pokud se nebojíte pracovat doma i s elektrikou a některé práce si děláte doma sami, doporučujeme zakoupit ve specializovaných prodejnách různé pomůcky, které vám pomohou i ochrání. Například izolované elektrikářské rukavice se určitě neztratí a navíc jsou testovány na napětí 500 až 1000 voltů.
Pro ty, kdo pracují s motorovou pilou, je vhodné speciální oblečení, které chrání před úrazy spojené s řezáním. Díky speciálnímu protipořezovému obleku, který je tvořen kalhotami a vrškem, bylo již zachráněno nejedno zdraví. Oděv je vyroben z odolných vláken, například z kevlaru. Ten odolá i pilovému řetězu, který se při kontaktu prostě zasekne.
Ze stejného materiálu (kevlar) mohou být i ochranné rukavice proti požáru. Hodí se i na přikládání polen do krbu.
Podle odborníků jsou nezbytnou výbavou pro pracovníky s motorovou pilou i protipořezové holínky. Mají špičku nebo podešev vyztužený ocelí, takže pokud dojde k sesmeknutí pily, jsou nohy chráněny.
Je vidět, že boty představují velmi důležitou součást ochrany proti případnému úrazu. Na výběr je mnoho typů i provedení, různé boty či holínky z PVC, textilu, kůže nebo kombinací těchto materiálů.
Oděv do každého počasí
Do horšího počasí je pracovní oblečení většinou ušito z polyesterové, bavlněné nebo nylonové tkaniny. Na ni je ještě nanesena vrstva PVC. Aby oblečení větralo, jsou v něm průduchy v podpaží, na zádech nebo na jiných vhodných místech. Z těchto materiálů jsou k dostání bundy, kabáty, pláštěnky, také klobouky nebo kalhoty.
Pracovní boty, které mají vydržet i vlhko mívají jednu vrstvu z goretexu nebo podobného materiálů, který odolává vodě a nepustí jí dovnitř, ale zároveň dobře odvádí vlhkost v podobě vodních par ven.
Zanechat odpověď