Příprava sekaček na sezónu
Jaro bývá pro každého zahrádkáře celkem hektické období. Je potřeba vysévat semena zeleniny a připravovat sazenice, absolvovat řez stromů, ovocných keřů a samozřejmě révy a k tomu přibývá s rostoucí teplotou vzduchu potřeba udržování trávníků. A k tomu je potřebné si připravit i nářadí. Zatímco rýč nebo motyku stačí očistit, popřípadě naolejovat, u sekaček je to o něco složitější. No vyplatí se věnovat přípravě na sezónu trochu času, aby nám potom dobře a spolehlivě sloužili.
Nejjednodušší je to u dvoutaktních motorů. Nimi bývají osazeny vyžínače a křovinořezy, i když některé modely mají i čtyřtaktní motory. U dvoutaktu kromě běžné kontroly, vyčištění od zbytků trávy a kontroly izolace elektrických vodičů stačí se postarat o vzduchový filtr.
Ten bývá pod plastovým krytem, většinou na levé straně motoru, na pravé je tlumič výfuku. Na uvolnění krytu slouží buď jeden imbusový šroub nebo křídlový šroub, pak nepotřebujeme žádný nástroj. Po jeho sundání vidíme karburátor a na něm většinou molitanovou vložku v tvaru obdélníku nebo molitanový prstenec, podle typu konstrukce. Molitan vybereme a v plastové misce vypereme v čistém benzínu. Než uschne, štětcem vyčistíme prostor kolem molitanu od zachycených nečistot tak, aby se tyto nedostali do nasávacího otvoru motoru. Mezitím molitan uschnul, tak ho můžeme vložit zpět do karburátoru a zakrytovat.
Alespoň jednou za sezónu byste měli doplnit na to určenou vazelínu do převodovky žací hlavy na konci křovinořezu. Prodloužíte tím životnost sekačky, i když samotná převodovka se dá koupit jako náhradní díl, a snížíte hlučnost stroje.
Starý benzín v nádrži může být problém. Povinné biosložky zkracují jeho životnost a olej ve směsi se také rozkládá, a tedy hůře maže. Na takovéto palivo motory těžko startují. Kritický je věk paliva tři až pět měsíců. Nejlépe je to vylít (máte-li kam). Osvědčilo se mi smíchat staré palivo s čerstvým v poměru 1:2. Motor lehčeji naskočí i spotřebujete staré palivo bez ničení si vlastní zahrady nebo kanalizace.
Jednodušší na používáni, těžší na údržbu
Takové jsou čtyřtaktní motory, používané ve větších strojích, i čtyřkolových sekačkách se sběrným košem. Do nádrže stačí nalít čistý benzín, olej na mazání motoru je v klikové skříni. A ten je potřeba měnit jednou za rok a také podle počtu odpracovaných hodin.
Některé motory mají na spodku vypouštěcí šroub, sekačku je nejlepší u výměny oleje položit na stůl. A u některých motorů je potřebné odsát olej přes nalévací a kontrolní otvor. Buď elektrickou odsávačkou oleje nebo velkou 150 ml stříkačkou (z lékárny) a krátkou hadičkou. V obou případech je dobré sekačku tak na minutu nastartovat a olej zahřát, ale také alespoň deset minut nechat chladnout, abyste se nepopálili o horké části motoru.
Tento čas využijete opět na vyprání molitanového vzduchového filtru. A než bude schnout, můžete odsát olej a nalít předepsané množství předepsaného oleje. Já do všech svých čtyřtaktních zahradních strojů používám Castrol Garden 4T.
Pro benzín platí to samé, co u dvojtaktů. Starý je problém, který se ale dá vyřešit smícháním s novým. Ušetříte si nervy i peníze.
Když dáte svým sekačkám trochu času na začátku sezóny, ušetří vám ho v jejím průběhu a budou dobře a věrně sloužit.
Zanechat odpověď