Proč nesmí na zahrádce chybět bylinky a jaké pěstovat?

Chtěli byste znát důvod proč na zahradě pěstovat bylinky? Je to jednoduché. Bylinky vám mohou pomoci například při nemoci. Dále pak můžou být velmi dobrým pomocníkem při vaření. Proč tedy nevyužít domácí bylinky místo kupovaných? Můžete si z nich udělat i domácí směsi. Ty pak využijete například na bylinkový čaj. Lze také vytvořit směsi na grilování nebo na dochucení polévek. Posledním důvodem, proč pěstovat bylinky na zahradě je jejich vzhled. Vypadají nádherně a také vaši zahradu krásně provoní.


Máta peprná na chuť a také jako lék

Na vaší zahradě by rozhodně neměla chybět máta peprná. Mátu můžete využívat jak čerstvou, tak i sušenou. Čerstvou mátu můžete využít na velmi osvěžující letní nápoj. Ten uděláte tak, že nasekanou mátu dáte do studené vody a přidáte šťávu z citrónu. Tento nápoj vám dokáže zahnat žízeň v horkých letních dnech. Dále můžete mátu využít například při přípravě ledového čaje.

Sušená máta se využívá na bylinné tinktury. Výplachy odvarem z máty peprné vám pomohou například při bolestech zubů a dásní. Vývar ze sušené máty také můžete využít k inhalaci při nemoci. Pokud do mátového odvaru namočíte kus obvazu či látky vytvoříte tím obklady, které prospívají při zánětech kůže a různých vyrážkách.

Meduňka lékařská

Meduňku můžete využít několika způsoby. Meduňka lékařská má jemně citrónovou chuť, proto se přidává do domácích limonád či do smoothie. Uvařit si můžete také sirup, který pak využijete na dochucení čajů nebo také již jednou zmíněných limonád. Přidat ji můžete i do salátů, kde dodá jemný nádech citrónu. Tato bylinka se hodí také jako koření. Dochuťte pomocí meduňky kuře a uvidíte, že jste tuto chuť doposud neznali.

Související:  Vyvýšené záhony nesají vodu

Jaké jsou lékařské účinky meduňky? Meduňka lékařská působí blahodárně na uklidnění celého organismu. Zklidňuje nervovou soustavu a uvolňuje křeče. Čaj z této byliny pomáhá usnout lidem, kteří trpí nespavostí.

Tymián obecný

Nejvhodnější užití tymiánu obecného je v kuchyni. Používá se čerstvý i sušený. Můžete ho dát například k nějakému masu, které se chystáte zpracovat. Hodí se do kořenících směsí, které pak využijete například při pečení kuřete či do sekané. Z tymiánu se vyrábí jedno velmi známé kořenní a to provensálské koření.

Má také, jako každá bylinka, i lékařské účinky. Pomáhá při zánětech horních cest dýchacích. Vytváří se z něj odvary, které se následně inhalují.