Starý mulč neodstraňujeme

Stále více lidí se přiklání k přírodnímu a jednoduššímu pěstování. Některé k tomu přivádí snaha dělat věci lépe a jednodušše, u někoho je to spíše postupná ztráta fyzických sil věkem. V každém případě se mulčování senem a slámou začíná zabydlovat na záhonech českých zahrádkářů. Postupně objevují výhody takového pěstování zeleniny, ale i révy či péče o ovocné stromy. Ale zároveň s působením na neprobádaném poli permakultury se vynořují nové otázky, na které očekávají od nás, kteří jsme je inspirovali, odpovědi. Jako například: kdy ze záhonů odstranit mulč, který jsme tam nechali na podzim.


Pro lidi zvyklé na jaře kompletně zrýt záhony a odstranit každou rostlinku, která si tu dovolila vyrůst bez požehnání majitele zahrady a aniž by byla sázena nebo setá, je to nová situace. Na záhonech je mulč nebo jeho zbytky z podzimu a ruky svědí touhou už něco dělat. Na nerytí a nekopání si je třeba zvyknout.

Pod nastýlkou ​​je půda stále vlhká a kyprá, stačí se sehnout a mulč trochu odhrabat. Přesvědčte se sami. Plevel, která sem tam přes mulč přerůstá, vytrhnete dvěma prsty a položíte na vrch, ať se také rozloží a poskytne záhonu živiny.

Zejména mulč z posečené trávy se rozkládá rychleji. A trávy bývá na jaře poskrovnu. No to je jediné, co s mulčováním záhonem na jaře třeba udělat, je doplnit vrstvu nastýlky. Ze zásob slámy, sena nebo čerstvě posečené trávy, která je ze dne na den větší. Abyste plevel, která se snaží zpod ní vyrůst, zadusily a udržely vláhu v půdě, ochránili ji před vysušováním sílícím jarním sluncem.

Kdybyste teď dali mulč pryč, dosáhli byste pouze to, že by se zem vysušila, popraskala a začala by na ní růst plevel, kterou byste museli pohromadě, abyste záhon připravili na novou výsadbu. Když nastýlku ​​necháte tam, kde je, žížaly dále budou pro vás půdu prokypřit, voda se z půdy nevypaří a plevel se na světlo nedostane.

Související:  Jak funguje odvodnění naší zahrady

Když přijde čas na sázení sazenic, odhrnete trochu mulče, malou zahrádkářskou lopatkou vyhloubíte v kypré a vlhké půdě jamku a vložíte malou sazenici, kterou obklopíte vrstvou mulče. Pokud potřebujete vysít, udělejte v mulči mezeru, vysejte semena, ale mulč nepřihrňujte, dokud nové rostlinky nevzejdou.