Jak vybrat dveře do interiéru?
Rekonstruujete starší dům nebo stavíte nový? Dříve či později nastane okamžik, kdy budete postaveni před otázku výběru interiérových dveří. O tom, že tento prvek interiéru není radno podceňovat hovoří i pořekadlo, které sděluje, že dveře jsou „klenotem interiéru“ a podílí se asi největší měrou na dojmu z něj. Podle osvědčené praxe by dveře měly ladit s podlahou, ať už stejným odstínem nebo materiálem. Případně lze použít i komplementární barvy a vytvořit tak zajímavý a nevšední kontrast.
Pozor na správné rozměry!
Volbu interiérových dveří je nutno podřídit stavebním dispozicím objektu, především velikosti stavebního otvoru a prostoru, který máme k dispozici pro otevírání dveří. Pro stavební otvor počítejte podle typu zárubně s 10 až 20 cm navíc na šířku a od 5 do 10 cm navíc na výšku nad rozměry dveří. Specialitou jsou potom posuvné dveře se stavební pouzdrem, případně na stěnu. S přípravou stavebního otvoru pro tyto typy dveří si raději nechte poradit ve specializované prodejně.
Různé způsoby otevírání
V závislosti na dostupném prostoru a dispozicích interiéru volíme i způsob otevírání dveří. V současné době jsou stále v kurzu klasické otočné dveře, seženete ale i několik typů posuvných dveří a vybírat můžete i ze dveří lamelových či kyvných, jež byly tak typické pro saloony divokého západu.
Náročnost na prostor
Prostorově jsou nejnáročnější samozřejmě dveře otočné, kde musíte počítat s prostorovou rezervou prakticky plné šířky křídla přede dveřmi. Ještě více náročné jsou kyvné dveře, u nichž s prostorem pro plnou šířku křídla počítejte před i za dveřmi. Pokud se vám naopak prostoru nedostává a potřebujete ho ušetřit, volte dveře posuvné. Ať již se zabudovaným pouzdrem nebo s montáží na stěnu. V dnešní době již neplatí, že by se nedaly plně uzavřít a zvolíte-li kvalitní technologii a materiál, dostanete za své peníze opravdu kvalitní kousek, který ušetří prostor vašeho bytu.
Pravé nebo levé dveře?
Skončili jste při výběru otočných už na tom, že nevíte, jak rozeznat pravé a levé dveře? V případě, že ve stavebním otvoru ještě nemáte obložky s panty, dá se vše ještě doladit. Pokud ale již stačí pouze dveře nasadit, postavte se proti obložkám ze strany, na kterou se hypotetické dveře budou otevírat. Máte-li závěsy po levé ruce, vybírejte dveře levé, jsou-li panty naopak po vaší pravé ruce, potřebujete pravé dveře.
Na povrchu záleží
Volba materiálu povrchu dveří má vliv na odolnost i vzhled dveří, a především na jejich celkovou životnost. V případě, že potřebujete interiér prosvětlit a opticky zvětšit, sáhněte po skleněných dveřích z plochého či ornamentního skla. Skleněné dveře si můžete nechat dodekorovat gravírováním, sítotiskem, případně laserem. Samozřejmostí dnes již je tvrzené bezpečnostní sklo, nemusíte se tedy obávat, že se dveře při běžném používání rozbijí a poraní vás.
Masiv, dýha nebo raději levnější lamino?
Stejnou službu jako skleněné dveře udělají i dveře z masivu nebo dýhy, které jsou zároveň trvanlivější a méně náročné na údržbu. Jejich nevýhodou je však vysoká cena. Většina domácností proto volí levnější varianty z laminátu či fólie. Laminát se vyznačuje vysokou mechanickou odolností a používá se na dveře v případě, že chceme věrně napodobit přírodní materiál od dřeva po kámen či beton. Fóliové dveře seženete v přirozeně působících dřevěných dekorech vytvořených vytvrzovaným UV digitálním tiskem. Jejich předností je především cena, hodí se tak do startovacích bytů, případně jako dočasné řešení. Pokud ale vybíráte dveře do bytu, v němž plánujete delší dobu setrvat, sáhněte po něčem kvalitnějším.
Nepodceňte detaily
Vzhled vašich dveří dotvoří kování, které může obyčejné dveře pozvednout, ale dokáže i zkazit dojem z opravdu nádherných dveří. U vstupních dveří klademe především důraz na funkčnost a bezpečnost kování. V interiéru je ale kování již čistě designovým prvkem. Pokud se vám však podaří sladit dveře i kování s interiérem bytu, případně jsou některé dveře doplněny drobnými okrasnými prvky v duchu použitého stylu a všechny disponují stejným kováním, můžete si gratulovat. Vytvořili jste základní spojovací prvek, díky němuž je styl vašeho interiéru jasně čitelný a klenot vašeho interiéru je na světě.