Jak vybrat zahradní traktůrek

S nadcházejícím jarem začínají i práce na naší zahradě. Vše se zelená a začíná růst tráva. Právě tráva potřebuje pravidelně sekat. K tomu samozřejmě můžeme využít sekačku, ale pokud jde o rozhlehlou plochu, využít se dá i zahradní traktůrek. Je ideální volbou pro velké plochy, které mají 1 500 m2 a více. Bohužel není tento typ sekacích strojů vhodný pro členité plochy se značným terénem. Před výběrem traktůrku proto zvažte, jak velkou a členitou zahradu máte.


Výhody a nevýhody zahradních traktůrků

Výhody

  • Jednoduché použití
  • Vysoký výkon
  • Veliký objem koše

Nevýhody

  • Nevhodné do terénu
  • Nevhodné pro plochy menší jak 1 500 m2

Parametry traktůrků, které zohlednit při výběru

Velikost a členitost zahrady

Než se pustíte do konkrétního výběru zahradního traktůrku, zohledněte velikost vaší zahrady a její terén (členitost). S velikostí souvisí šířka záběru stroje. Čím je šířka větší, tím se zahrada rychleji seká.

Šířka záběru

Vhodné pro velikost zahrady

Do 60 cm

Do 500 m2

60 – 90 cm

Do 3 000 m2

90 – 100 cm

Do 4 000 m2

100 – 122 cm

Do 5 000 m2 a více

 

Motor

V zahradních traktůrcích se využívají motory jednoválcové a dvouválcové. Vše záleží na tom, jaký výkon potřebujete, proto je nutné brát v úvahu velikost plochy a její členitost (terén). Pokud často sekáte rovnou zahradu, postačí traktůrek o výkonu 11 kW.

Převodovka

V traktůrcích se dnes vyskytují celkem tři typy převodovek. Jedná se o převodovku mechanickou a hydrostatickou. Největší rozdíl je patrný v ceně a v komfortu, který zajišťují.

Mechanická převodovka je sice nejlevnější variantou, nicméně je zapotřebí každý převodový stupeň dávat ručně. Hodí se pro méně členité, spíše rovinaté povrchy, kde není zapotřebí často zatáčet nebo couvat.

Související:  Likvidace lišejníku

Větší výhodu představuje převodovka hydrostatická. Ta je plně automatická. Není zapotřebí jednotlivé stupně řadit ručně a k ovládání traktůrku postačí pouze dva pedály, kterými se ovládá jízda vpřed a vzad. Tento druh převodovek je sice finančně nákladnější, nicméně zajišťuje vysoký komfort.

Konstrukce traktůrku

Pokud se podíváme na konstrukci, tak ta je u traktůrků velmi rozdílná a závisí na jeho ceně. U levnějších strojů se používá pouhý plech, ke kterému jsou přidělány všechny důležité části. Cenově dražší modely pak mají i kvalitnější svařovanou konstrukci, která mimo jiné zaručuje i delší životnost.

Funkce traktůrku

Sekání trávy je samozřejmě základní funkcí. Další funkce spočívají v tom, jak traktůrek s trávou nakládá. Některé funkce pomáhají trávu například mulčovat nebo odhazovat. Silnější modely pak mohou dokonce utáhnout i zapojený vozík. Ten může sloužit například pro všelijaký odpad.

Údržba zahradního traktůrku

Údržbu potřebuje každý stroj. Bez ní by se jeho životnost mohla výrazně zkrátit. V případě zahradních traktůrků je důležitá údržba alespoň 3x do roka. Před začátkem sezóny, během sezóny a po skončení sezóny.

Před sezónou je zapotřebí traktůrek po zimě zkontrolovat. Zkontrolovat filtry, doplnit olej a vyměnit svíčky. Během sezóny se provádí údržba formou ostření částí, které musí být dokonale ostré. Na konci sezóny se pak stroj připraví na zimní odpočinek.

Cena zahradního traktůrku

Nejlevnější modely, které na trhu existují, sahají do 50 000 Kč. Nabídka v této kategorii bohužel není rozmanitá, ale kvalitní stroj se vybrat dá. Pokud ale chcete pestřejší nabídku výkonnějších strojů, budete si muset připlatit. Tato střední kategorie se cenově pohybuje od 50 000 Kč do 100 000 Kč. Nejvýkonnější traktůrky, které zvládnou i složitější terén mají pohon 4×4. Jejich cena šplhá až do 200 000 Kč.



Související:  Třístranný krb