Kůže a koženka v interiéru – jak o ni pečovat

Kůže, ale i kvalitní koženka v interiéru je obvykle známkou komfortu a luxusu. Zvláště pokud se jedná o koženou sedací soupravu, nebo dokonce manželské postele potažené kůží. Ovšem to zdaleka není jediné, co je v interiéru z kůže.


Samozřejmě je to hlavně obuv, kožené bundy, saka, rukavice, kabelky, tašky, kufříky a další předměty. Aby kůže i koženka vydržely co nejdéle v bezvadném stavu, je třeba o tyto materiály náležitě pečovat. Každý druh kožených výrobků ovšem vyžaduje jiný přístup.

texture-1168283_960_720

Kůže

Zpravidla má hladký povrch díky úpravě lakováním. Její údržba spočívá v čištění vlhkým hadříkem a leštění flanelovým hadříkem. Něco jiného je to u kožených bot, které se musí ošetřit speciálním krémem nebo včelím voskem. Pokud bychom koženou občas řádně nepromastili, došlo by k popraskání a zešednutí povrchu, zatékání a kožená obuv by byla po čase zcela znehodnocena.

Semiš

Na rozdíl od hladké kůže upravené lakováním, je semiš broušená kůže. Známe dva druhy podle broušení po líci nebo po rubu. Prvnímu z nich, který je jemnější a hezčí, se říká nubuk. Kůže broušená po rubu se nazývá velur. Jeho povrch není tak sametový jako nubuk a zůstává na něm vidět vlas. V souvislosti s velurem se setkáváme s označením alcantara, což je obchodní značka pro velurovou umělou kůži. Alcantara je velice odolná a čistí se snadno přípravky, které se používají na textil. Může se čistit i mýdlovou vodou, ovšem pak dlouho vysychá.

Clubsessel_cognac

Pokud používáte semišové boty, bundy a jiné doplňky, je na jejich údržbu vhodný tekutý teflon, který broušenou kůži ochrání a naimpregnuje.

Koženka

Není tak kvalitní jako pravá kůže, ovšem díky nižší ceně je koženka ideální na různé doplňky podléhající módním změnám. Díky zlepšené kvalitě v posledních letech lze koženkové věci dokonce i prát. Do interiéru si pořizujeme koženkové sedačky nebo potahy na židlích a jiných kusech nábytku. Na jejich čistění stačí teplá mýdlová voda, vlhký hadřík a následné vysušení potahu suchým hadříkem. Pokud máme potahy znečištěné více a nestačí pouze mýdlová voda, lze použít speciální čistič na umělou kůži.



Související:  Tipy na netradiční nástěnné dekorace