Montáž svařovaného pletiva na sloupy

Namontovat pletivo na sloupy patří k náročnějším pracím v zahradě nebo kolem domu. Sám to člověk nezvládne a je to i babračka. Není divu, že se do toho nikdo nehrne a stará pletiva zůstávají na plotech, dokud jakžtakž drží. A stavba nového plotu se stává z tohoto pohledu dlouhodobě plánovanou akcí, které se účastní členové rozvětvené rodiny nebo partie známých. Co byste řekli na to, kdybyste se teď dozvěděli, že osadit pletivo na sloupy mohou i dva lidé a hravě to zvládnou bez všech popsaných obtíží? Chtěli byste vědět, jak?


Provrtat sloupy, natáhnout dva nebo tři řady vodícího drátu, našponovat ho za pomoci kladkostroje a potom na to všechno pověsit pletivo, rozplést a znovu zaplést horní řadu ok a důkladně připevnit vázacím drátem ke každému sloupu i k napnutým drátům, abyste na konci dne měli ruce jako v jednom ohni a dva dny se vzpamatovávaly z námahy, kterou jste museli při montáži pletiva vynaložit; to vše nemusíte, když si místo kosočtvercového pletiva pro svůj nový plot vyberete svařované pletivo.

Klasické pletivo odděluje nosné prvky od oddělovacích. Sloupy a napínací drát a na něm zavěšené pletivo. Svařované pletivo je samonosné, montuje se přímo na sloupy, nepotřebuje podporu ve formě drátu. Napíná se při montáži pouze v jednotlivých sekcích a lze ho i dodatečně dopnout, stačí na to jednoduchý přípravek a jeden člověk. Pouze při montáži pletiva na sloupy je dobré, když jste na to dva. I když s pletivem do výšky 150 cm si jeden chlap poradí i sám.

Jak namontovat svařované pletivo

Svařované pletivo se proto jmenuje svařované, že je tvořeno vodorovnými a svislými dráty, které jsou v každém překřížení svařeny k sobě. Vznikne tak pevná síť s oky 5 x 5 nebo 10 x 5 cm. Nejčastěji ho koupíte v balících po 25 metrů délky.

Související:  Jak na malou zahradu k maximálnímu využití

Abyste co nejlépe využili výhody svařovaného pletiva, je třeba osadit univerzálně sloupky. Ty mají na jedné straně vytvarovaný prolis pro montáž pletiva pomocí ocelových spon. Samozřejmě, že to jde i na kulaté sloupky, ale musíte použít vázací drát a části námahy se nevyhnete. Já proto zásadně používám sloupky univerzální a C-spony.

svařované pletivo

Po připevnění pletiva k prvnímu sloupku sponami rozbalíme balík pletiva až k druhému sloupu a pomocí napínacího hřebene napneme pletivo, jak se jen dá a připevníme pár sponami. Samozřejmě spony doplníme tak, aby byly na výšku tak deset cm nad sebou.

napínání svařovaného pletiva hřebenem

Takto zavěsíme pletivo na jednotlivé sloupky, každý jeden segment napneme a tím je plot předběžně hotový. Předběžně proto, že i když pomocí napínání jednotlivých sekcí jsme pletivo jakžtakž vyrovnali, vlivem nerovnosti terénu či svahu není plot úplně rovný.

napínání svařovaného pletiva

Nyní využijeme druhý konec napínacího hřebene. Dva ocelové kolíky vložíme ke kraji a do středu vodorovného drátu pletiva a mírným tlakem prohneme více dovnitř. Tím se nám přiblíží dva sousední svislé dráty. Postupně projdeme shora dolů celou délku pletiva, podle potřeby regulujeme výšku dodatečného prohnutí a tak dopneme celý úsek plotu mezi dvěma sloupy. Předpokladem samozřejmě je, že máme nasazené všechny potřebné C-spony a pletivo na sloupech dobře drží. Ačkoli to na první přečtení může se zdát komplikované, jde to snadno a rychle. A došponujete tím i na první pohled beznadějně prohnutý plot.

Prohnutí vodorovných drátů umožňuje stékání vody na plotě středem ne přes svislé dráty a svary, kde by plot začal korodovat.

Stavět plot ze svařovaného pletiva je jednoduché a rychlé a dovoluje postavit oplocení i samotnému šikulovi, případně s jedním pomocníkem bez nutnosti nakoupení nebo půjčení drahého nářadí. První plot jsem dělal „na zkoušku“, ale při druhém pletivu mi to šlo od ruky, jak se říká.



Související:  Žebříky pro popínavé rostliny