Rekonstrukce otevřeného krbu
Otevřené krby byly kdysi jediným zdrojem tepla na hradech a zámcích. Známe je ovšem i z románů a filmů z prostředí anglické šlechty a v jejich romantice se shlédli majitelé rodinných domů i u nás. Otevřené krby jsou většinou dominantou obytné místnosti.
K topení se používá převážně tvrdé a řádně vyschlé dřevo listnatých stromů, nebo dřevěné brikety. Otevřený krb však trpí neduhy v podobě nízké tepelné účinnosti a úniku kouře do interiéru. Řešením je zbourání krbu a instalace jiného zdroje tepla, nebo rekonstrukce otevřeného krbu.
Krbová vložka
Instalace krbové vložky do otevřeného krbu je nejschůdnější variantou. Jedna si zachováte svůj oblíbený krb, nemusíte nic bourat a hlavně dosáhnete nesrovnatelně vyšší účinnosti. Udává se, že tepelná účinnost otevřených krbů dosahuje maximálně 15%, zatímco krbová vložka má podle konkrétního typu účinnost až 90%. Pro tento rozdíl rozhodně stojí za to, si otevřený krb takto vylepšit. Navíc pak můžete vytápět třeba i celý dům, pokud si pořídíte krbovou vložku s výměníkem. Do otevřených krbů jsou určeny zasouvací krbové vložky. Postupuje se tak, že krbová vložka se nainstaluje přímo do ohniště klasického zděného krbu. Vyřešíte tak nejen tepelnou účinnost a únik spalin do místnosti, ale také snížíte riziko požáru od žhavých uhlíků a jisker z otevřeného ohně.
Krbové vložky se převážně vyrábějí ze silných ocelových plechů. Čelní stěna tvořená dvířky má speciální sklo, kterým můžete pozorovat oheň a tak se nepřipravit o zážitek z plápolajícího ohně. Vnitřek vložky bývá obložen tvarovkami ze šamotu, které se dají po opotřebení jednoduše vyměnit za nové. Spalovací prostor má na spodní straně litinový rošt, pod nímž je popelník. Ve dvířkách popelníku je regulátor pro přivádění primárního vzduchu potřebného k hoření. Sekundární vzduch se obvykle přivádí regulátorem umístěným nad prosklenými dvířky vložky.
Přípravné práce
Součástí krbu je také komín, kterým odcházejí spaliny. Ještě před instalací krbové vložky je třeba prověřit stav komínu. Pokud má nedostatečný vnitřní průměr, nebo je již poškozen, je nutné komín renovovat.
Při dnešních možnostech nemusíme hned přistupovat k jeho bourání a stavění nového, jelikož to lze vyřešit jeho vyvložkováním. Specializovaná firma vám vnitřek komínu vyfrézuje a shora zasune vložku z nerezové oceli. Výsledkem je vylepšení tahu krbu a odtahu spalin.
Zanechat odpověď