Správná obuv zahrádkáře

Správná obuv je alfou a omegou práce v zahradě. Když je nám na nohy zima nebo máme nohy mokré, tak nás práce v zahradě nebaví a ještě můžeme i onemocnět. V dobrých botách vydržíme i v létě i v zimě v zahradě celý den a uděláme kus práce. Ať už ryjeme, okopáváme, sekáme trávu nebo sázíme sazenice či obíráme úrodu ze stromů. Mokré nohy nás dokáží z práce vyřadit na několik dní, během nichž se musíme vyléčit, za ten čas nic neuděláme ani doma. Takže správná obuv je klíčovou nejen pro naši osobní pohodu, pro množství vykonané práce, ale i pro naše zdraví. Jenže které boty v zahradě používat, které jsou ty nej?


Jako klišé může působit obraz zahrádkáře s rýčem v ruce a holínkách na nohách. Gumové holínky do půl lýtek jsou vynikající, když pracujeme v blátě nebo přímo ve vodě. Nepropustná vrstva ochrání nohy před stykem s vodu. V chladném počasí však nechrání nohy před zimou, proto potřebujeme do holínek teplé ponožky. I proto se gumáky často kupují o jedno či dvě čísla větší, než ostatní obuv. Nevýhodou nepropustné gumy těchto holínek je skutečnost, že noha v botě nedýchá, tedy velmi často se nohy v teplých ponožkách zpotí a v chladném počasí je nám na nohy v holínkách zima. Nohy máme mokré ne zvenku, ale zevnitř.

Takže gumáky nejsou špatné, ale na zimu či deštivou podzim nejsou ideální obuví. Když je v zahradě používám, vždy jen na přezutí, po skončení blatavej práce se opět přežil do jiné své běžné obuvi.

Dalším oblíbeným druhem obuvi na práci v zahradě jsou kožené kotníkové boty. Kůže dobře drží tvar a chrání nohu, nevadí jí trochu vody a je teplá. Ale když se promočí, ať už v mokré trávě nebo ve sněhu, tak potom kůže ztvrdne a dlouho trvá, než se bota vysuší. Kožené boty jsou pohodlné i bezpečné a rád jejich nosím v zahradě, zejména na jaře a na podzim, při sečení nebo těžších pracích. Přirozeně dávám přednost tomu, když je sucho. Když mě jedny oblíbené starší kožené boty opustili, vyzkoušel jsem něco modernější.

Související:  Vyplatí se rýč nebo lopata z Lidlu?

Koupil jsem si trekingové (turistické) kotníkové boty v Lidlu. Členitá gumová (polyuretanová) podrážka neklouže na hlíně, na trávě ani na sněhu. Prodyšná hrubá tkanina dovolí mým nohám dýchat, proto se mi nohy nezpotí ani po celodenní práci. Současně materiál nepropustí vodu do boty, ani když si ji poliji vodou, ne jen když kráčím v mokré trávě nebo sněhu. A je v ní teplo.

Zvykl jsem si tuto trekkingovou obuv nosit do zahrady na podzim, v zimě i na jaře. Je mi teplo na nohy, jsou v suchu, nezpotí se, mohu být celý den v zahradě. Když je vrchní vrstva mokrá, doma mi do dalšího dne zcela vyschne. Já už jsem svou ideální obuv do zahrady našel.