Na jakou plochu je třeba jakou sekačku

Umělé i přírodní travnaté plochy potřebují údržbu. Nejčastěji tedy posekat. Trávníkáři vám budou tvrdit, že je třeba i pravidelně zavlažovat a hnojit, ale oni nevědí, že kdyby sekali rozumně, tak by náklady na závlahu a hnojení mohli ušetřit. Nevadí, mají na opici, musí mít i na banány, jak se říká. No ale na sekačku musíme mít v každém případě všichni a při její koupi bychom měli mít na zřeteli několik faktorů, které určují výběr typu. Podle prodejců zahradní techniky mezi nejdůležitější patří velikost zahrady. Zda je to v tištěném magazínu nebo v televizním programu.

Více..

Elektrická sekačka z Lidlu

Není tráva jako tráva, to zjistí každý zahrádkář, jakmile svou zahradu rozdělí na různé plochy a všude pěstuje jiné rostliny nebo stromy. Jinak se seká tráva kolem záhonů, jinak vedle kamenné bylinkové spirály a úplně jinak u plotů z pletiva. A tak jsme i my k původním dvěma sekačkám, malé a ještě menší, postupně dokupovali další sekačky, aby sekání trávy bylo efektivní. Posledním přírůstkem v naší flotile sekaček je sekačka elektrická se sběrným košem. Jak se s ní udržuje trávník?

Více..

Proti krtkům

Kdo nemá v zahradě krtky, může mluvit o štěstí. Kdo je má, má z nich smíšené pocity. V ovocném sadě nám krtci nevadily. No když začali způsobovat škody v zahradě, museli jsme s tím něco dělat. Začali jsme po dobrém.

Více..

Mulčování

Principem mulčování je rozsekání trávy na drobné kousíčky, které se pak vrátí na trávník nebo k rostlinám, kde poslouží jako hnojivo a ochrana proti vysychání půdy. Jedná o naprosto ekologickou péči o trávník, která navíc šetří čas i peníze.

Více..

Rekonstrukce trávníku

Trávník je chloubou každého zahrádkáře, správců zámeckých i městských parků nebo fotbalových stadionů. Vzorem pro všechny je anglický trávník. Traduje se, že anglický trávník dosahuje nejlepší kvality po 300 letech šlechtění, sečení, válcování, kropení a tak stále dokola.

Více..

Mohu nechat popadané ovoce na zemi?

Tuto otázku občas slýchám od jiných zahrádkářů, kteří se jen učí, jak správně pěstovat ovoce a starat se o svou zahrádku. A občas ji ani neslyším, jen v sousedních zahradách často vidím popadané jablka, hrušky nebo broskve nebo i třešně pod ovocnými stromy. Těm lidem přijde samozřejmé, že ovoce, které dozrálo a oni ho nestihli sklidit a zkonzumovat, leží pod stromem. Však je to přírodní materiál, hnojivo. Je to však opravdu pravda, může ležet dozrálé ovoce pod stromy a neublíží jim to? Co se děje s takovým ovocem, když si ho nevšímáme? Není to zbytečná starost věnovat se plodům, které již nechceme a nepotřebujeme?

Více..

Jak účinně na plevel

Plevel je jednou z nočních můr každého zahrádkáře. Stačí několik dní polevit v boji s ním a zahrádka je zaplevelená. Nejosvědčenějším a nejúčinnějším prostředkem jsou lidské ruce a motyčka. Na zahradě jsou však také místa, kde se plevel hojně vyskytuje, a kde je možné použít i jiné metody, než pouze mechanické odstraňování.

Více..