I šípky jsou ovoce. A zdravé
Mnoho lidí je považuje za plevel, který roste na okrajích lesů a jen překáží. Má ostnaté větve, které se zachycují do kabátů a rukou a zabírají místo v zahradě užitečným druhům. Ale mnoho lidí v nich vidí na jaře pěkně kvetoucí keře a na podzim plné zdravých plodů, které když nesklíme my na čaj a jiné nápoje, zůstanou ptákům jako jejich zimní potrava. Jak to vidíte vy? Kde je pravda? Divoké šipky vám překážejí nebo je umíte správně zužitkovat?
Divoké šipky nemusíte pěstovat, rostou si samy. Stačí, že jste z nějakého důvodu pár let nenavštívili svou zahradu nebo jste ji nedávno koupili po majiteli, který ji zanedbal a zcela určitě tam v nějakém koutě šipky rostou. Semena sem donesli ptáčci a o zbytek se postarala příroda. Téměř každý nový majitel zahrady při velkém úklidu vezme sekeru a pilu a šípky mezi prvními zlikviduje.
Při plánování vaší zahrady byste mohli šípky vzít na milost. Netvrdím, že byste si měli nechat nimi zarůst celou zahradu. Ale při dostatečně velkém pozemku jeden či dva keře, udržované řezem v přiměřené velikosti a tvaru, aby zahradu nehyzdily, ale ji zdobily, nemohou vadit a přinesou svou každoroční zdravou úrodu.
Na jaře se můžete potěšit růžovými kvítky, které se na podzim změní na ostře-červené plody, plné vitamínu C. Vždyť proto se šipky v minulosti na školách žáky povinně sbírali. Dnes nás obchody zásobují syntetickými vitamíny, ale pokud jsme přímo u zdroje toho přírodního, proč si ho nedopřát? Zejména pokud za šipkami nemusíme nikam daleko chodit, ale máme dva keře přímo ve své zahradě.
Pokud venku nemrzne, plody jsou tuhé a mají více vitamínů, než po prvních mrazech, kdy změknou. Na čaj můžete použít čerstvé šipky, jen je třeba je zbavit malých chloupků, zbytků po květech, nejlépe odříznutím a potom šipky opláchněte. Aby se lépe luhovaly, je třeba je rozřezat nebo trochu načechrat, například protlačovákem na česnek. Když používáte sítko, tak jen plastové, protože vitamíny nemají rádi styk se železem.
V paneláku nechte šipky sušit na tácku na radiátoru, raději podložte pečící papír. Samozřejmě, že můžete použít i elektrickou sušičku potravin. Při vaření čaje ze sušených šípků je třeba je trochu rozdrtit, například krátkým puštěním mixéru s ostrým nožem.
Ovoce nemusí růst pouze na stromech, které jste sázeli. Plno různých plodů roste i ve volné přírodě. Jejich výhodou je, že nevyžadují žádnou péči ani hnojení a přesto dávají svou úrodu. Přestože se nám plodiny ze zahrady spojují spíše s pojmem „potraviny“, nezanedbatelný vliv na naše zdraví mohou mít i takové, které jsme si zvykli označovat z neznalosti za plevel. Jako například divoké šípky.
Zanechat odpověď