Slepicím je potřeba skořápky nadrtit

Jak důležité je správné složení krmné dávky pro to, aby slepice nesly vajíčka, si uvědomuje snad každý chovatel. A součástí správné výživy slepic je i dostatek vápníku. Není potřeba všechen kupovat, když ho máme dostatek ve formě „druhotné suroviny“. Jen jí umět správně použít.

Více..

Jednoduché krmítko pro ptáky

Dostatek zpěvných ptáků v zahradě dokáže nahradit velké množství postřiků, kterými by bylo třeba chránit ovocné stromky před škůdci. Pro tyto přírodní ochranáře je zima nejhorší období. Mráz a sníh jim ztíží nebo znemožní přístup k potravě a tak mnoho ptáků zahyne. Zabránit tomu a tím podpořit biologickou ochranu naší budoucí úrody ovoce můžeme přikrmováním ptáků v době největších mrazů. V obchodech dostat koupit různé krmné směsi a dokonce všelijaké plastové krmítka. Proč si ho však nepřipravit sami, ze zbytků dřeva?

Více..

Usnadněte ptáčkům zimu

V zimním období jsou u nás podmínky, které komplikují přežití stálých ptačích druhů – nízké teploty mají vyšší nároky na termoregulaci, sněhová pokrývka a zmrzlá půda komplikují získávání potravy, krátký den zmenšuje časové intervaly pro shánění.

Více..

Nezapomněli jste na zpěvné ochránce stromů?

Venku zima, jen tak praští. Jakou máme výhodu, že sedíme doma v teple nebo v pracovní den ve vytápěné kanceláři a přes okno pozorujeme tu zasněženou romantiku venku, jak z televizní pohádky. Pouze bychom neměli zapomínat na ty, kteří takové štěstí nemají. A tím nemám na mysli bezdomovce, kteří si koupili chatky v zahrádkářské osadě a už stopili vše volně dostupné dřevo, případně vypílili ze zahrádky všechny stromy. Mám na mysli tvory, které nám proti škůdcům pomáhají bojovat. Drobné ptactvo. Potřebují v zimě naši pomoc.

Více..

Něco dobrého pro vašeho psa

Vracíte se pozdě z práce a vždy máte nějakou dobrůtku pro svého potomka? A proč byste neměli přinést domů něco dobrého pro svého čtyřnohého přítele? I když se má možná dobře na zahradě u vašeho domu, tak si snad občas zaslouží nějaký pamlsek.

Více..

Jak správně krmit ptáčky?

I když většina lidí přikrmuje opeřené obyvatele našich zahrad už od listopadu, hlavní starost o ně nás teprve čeká. Leden a únor jsou totiž z hlediska dlouhodobých průměrů nejstudenější měsíce, a tak je potřeba sýkorkám, brhlíkům a dalším se sháněním potravy, ke které se díky nepřízni počasí sami nedostanou, opravdu výrazné pomoci. A co jim nabídnout, případně kam zob umístit?

Více..