Vyvýšené záhony nesají vodu

Voda je líná, ta do kopce nepoteče – takto lakonicky zkonstatoval můj strýc při jedné návštěvě u nás na pozemku, co je potřeba mít na paměti pokaždé, když uvažujeme o vodě na pozemku a na stavbě. Zkušený stavař – starý praktik mé nejen naučil základům proutkaření, ale i chování se k vodě jako takové. A vždy si na jeho slova vzpomenu, kdykoliv se bavím anebo slyším o tom, jak se někdo trápí s vodou. Až už jejím přebytkem nebo nedostatkem. Typickým příkladem v zahradě jsou vyvýšené záhony. Jedněmi zbožňované, druhými zatracované. Snad proto, že pořád nepochopili jejich princip a jak je používat.

Více..

Kompost není odpad

Kompost je ideálním místem pro uskladnění rostlinného odpadu ze zahrady. Celé větve se nevyplatí do kompostéru házet, k jejich předzpracování slouží štěpkovače. Velké kusy by se dlouho rozkládaly a ostatní živiny by se z kompostu „vytratily“. Ale posečená tráva, pokud ji nechcete využívat k mulčování kolem stromů nebo na záhony (což je škoda) se rozkládají velmi rychle a také zeleninové natě či listí.

Více..

Proč pořídit kusový koberec

Myslíte si, že kobercům již odzvonilo? Pokud si myslíte, že koberce nemají v dnešních interiérech co dělat, pak se hluboce mýlíte. Řeč je převážně o kusových kobercích, které bezesporu mají hned několik využití. Prozradíme vám důvody, proč je dobré si takový koberec pořídit a v čem vám vůbec může pomoct. Uvidíte, že není od věci si jít hned zítra jeden z kusových koberců pořídit i k vám domů. Kusový koberec má využití převážně v nejvyužívanější místností, kterou je obývací pokoj. Proč si ho pořídit a v čem přináší pozitiva? Následujte nás a zjistěte, k čemu takový koberec poslouží.

Více..

Tipy do domácnosti a kuchyně

Zařizování domácnosti je velkým úkolem každé hospodyňky ihned po koupi nového domu nebo po stěhování se do nového příbytku. Malé i velké spotřebiče a drobné doplňky, ale i vybavení kuchyně a vše potřebné pro udržování domácnosti musí ladit se stylem celého domu. Ale téměř kompletní zařizování domácnosti vás čeká i když se nikam nestěhujete. Kdy nastávají takové případy?

 

Více..

3 body, jak mít doma stále relativně uklizeno

Kdo by nechtěl mít stále uklizeno? Nepořádek je nepříjemný pro oči a vyvolává v nás stres. Udržet ho ale není jednoduché, zvláště, pokud jste větší rodina s dětmi. Máte spoustu práce, povinností, do toho stále hory nádobí a přetékající koš na špinavé prádlo. Děti a muž váš smysl pro pořádek nesdílí a mají jiné věci na práci. Jak z toho ven? Jak nebýt ve stresu z nekončícího kupení věcí kolem sebe? V tomto článku se podíváme na zoubek nepořádku a zkusíme si to doma trochu urovnat.

Pro začátek to bohužel chce obětovat trochu času a jako prioritu si nastavit velký třídící úklid. Pokud je to jen trochu možné, snažte se do prvního kroku zapojit děti i muže. Ať mají taky přehled, kde se co nachází.

1. Krok – třídím, třídíš, třídíme

Každá věc, kterou máte, musí mít své místo. To na skříni vedle kytky není správné. Že ve skříních a šuplíkách není již prostor? V tom případě máte spoustu věcí, které nepoužíváte a vlastně ani nepotřebujete. Schovávání věcí na dobu, až se budou hodit, není dobrý nápad. Věci chtějí být používané, tak je darujte někomu, kdo je využije.

Zde se tedy dostáváme k prvnímu kroku, nejnáročnějšímu, ale důležitému. Musíte přetřídit věci v bytě, všechny. Rozhlížíte se po bytě a vůbec netušíte, kde začít? Nejlepší je začít oblečením. Dejte všechno na jedno místo. Ano, opravdu úplně všechno. Musíte vidět, kolik toho skutečně máte. Pak oblečení roztřiďte a zbytečné kousky pošlete dál. Poté přetřiďte všechny další věci, jako knihy, účtenky, místnosti a úložná místa v bytě.

Tyto činnosti tak jednou za rok až dva, nebo jak budete mít náladu, opakujte. Uvidíte, že se vám s prázdnějším bytem uleví a uspořádaný domov vám bude dělat radost.

2. Krok – vše má své místo

Úložné prostory máte přetříděné a určitě se objevilo nějaké to prázdné místo. Teď je čas uložit všechny věci, které se normálně povalují po vrškách a chytají prach. Když už jste v tomto velkém srovnávání, snažte se dávat k sobě věci, které k sobě patří. Hry na jednom místě, vzpomínkové věci u sebe, účtenky a úřední listiny k sobě. Až budete něco hledat, přesně budete vědět, kam jít a ušetříte spoustu času.

3. Krok – udržování

A máme tu poslední krok. Ten nás bude provázet dnes a denně. A to je přemisťování věcí tam, kam patří. Je až k neuvěření, kolik věcí se během dne dokáže ztratit ze svého místa. Ale vy už teď přesně víte, kam daná věc náleží, takže ji jen bezcílně nepřemisťujete z místa na místo a můžete ji rychle uklidit. A co je lepší, pomalu se to učí i vaše děti. Pohled do urovnaných místností je daleko příjemnější, když na nábytku stojí jen květiny a dekorace. A samozřejmě i utírání prachu nebo rychlý úklid před nečekanou návštěvou je daleko snazší.

Jakmile má každá věc své místo a na skříních a poličkách se nepovalují žádné věci navíc, bude nás od úplně uklizeného bytu dělit jen neumyté nádobí, neupravený gauč a neustlaná postel. Tenhle pohled už nás tolik nerozhodí, to je již jen provozní nepořádek a potýká se s ním každý.

Budeme rádi, když článek nasdílíte dál, aby pomohl i dalším rodinám uspořádat si bydlení a být spokojenější. Děkujeme.

Úložný prostor je zapotřebí i v koupelně

Úložný prostor je v rodinném domě zapotřebí. Nespoléhejte vždy na to, že máte velký dům, protože při špatném uspořádání snadno můžete přijít na fakt, že vám stále nestačí. To je však obrovská chyba, protože i v těch nejmenších rodinných domech lze vytvořit spoustu úložného prostoru. My vám dnes popíšeme, jak uspořádat koupelnu, abyste v ní mohli uložit vše, co do této místnosti patří. Následujte nás a získejte několik cenných tipů, jak vytvořit úložný prostor v koupelně.

Více..

Nemůžete mulčovat trávou?

Někteří z našich sousedů v zahradě odkoukali, že mulčování rostlin je opravdu výhodné. Když viděli, jak to funguje u nás, začali i sami namísto neustálého okopávání nebo vytrhávání plevele raději mulčovat. Zjistili, že to významně šetří čas i námahu a rostliny netrpí v létě suchem. Nejdostupnějším materiálem pro mulčování je vlastní tráva z vlastní zahrady. Stačí ji nechat narůst do větší výšky, pak posekat, nechat proschnout a máte dostatek materiálu k mulčování v celé zahradě. No co dělat, když plochy trávníku nestačí zásobovat materiálem celou zahradu?

Více..

Jak zazimovat dům nebo chatu

Blíží se zima a my začínáme pomalu přemýšlet, co všechno bychom měli stihnout, než napadne sníh a udeří mrazy. Jak připravit dům či chalupu na toto chladné období? Na co bychom neměli zapomenout, aby nás na jaře nečekalo nepříjemné překvapení?

Více..

Dopřejte kobercům alespoň před Vánoci důkladnou péči a očistu!

Máte v interiéru svého domu v několika místnostech jako podlahovou krytinu koberec? Oblíbili jste si koberec kvůli jeho elegantnímu designu, jemnosti při došlápnutí a kvůli teplu, které dává? Jestli máte svůj koberec rádi, měli byste mu dopřávat také pravidelnou péči a čas od času je vhodné i jeho důkladné vyčištění. K důkladnému vyčištění ale klasický domácí vysavač už bohužel nestačí.

Více..

Zajistěte si stálou pestrost barev Vašich koberců

Aby Vaše koberce zůstali kompletně čisté v celé své struktuře a ne jen na povrchu, je nezbytné dopřát jim občas i důkladné a kvalitní hloubkové čištění mokrou metodou. Běžným vysáváním, kartáčováním či vyklepáváním zdaleka neodstraníte veškeré nečistoty, které se v koberci usadily. Je nutné jednou až dvakrát do roka provést hloubkové čištění, které díky jedinečnému a osvědčenému postupu zbaví Váš koberec veškerých nečistot. Takto ošetřený koberec získá zpět původní pestrost svých barev a svěží vůně příjemně osvěží Vaše bytové prostory. Tento přístup k péči o koberce je vřele doporučován především z důvodu, že neustále se usazující prach a další nečistoty mohou připravit základ pro hromadění bohaté škály alergenů, které z koberce jinak než pomocí hloubkového vyčištění kompletně neodstraníte. Tato čistící metoda bezpečně odstraní usazené nečistoty po celé délce kobercových vláken.

Více..