Rovný základ na nerovném pozemku
Rozhodnete se postavit v zahradě voliéru, naleznete nejvhodnější místo a zjistíte, že vám k dokonalosti chybí jediné: rovná plocha. Nezůstává jiné, než vždy často, vzít věci do vlastních rukou a rovinu si udělat. Už vidíte míchačku, beton, litry potu a spoustu dřiny? Já vidím zemní vruty a nějaké hranoly. Do zahrady se lépe hodí, ušetří tu dřinu a k voliéře sednou jako ulité. Rovný základ na svažitém pozemku postavíte i bez kolečka a v krátké době.
Je úplně jedno, jestli stavíte voliéru pro psa, holuby nebo slepice, nemělo by se to hroutit na bok a podlaha by měla být rovná. Stejné požadavky jsem mě i já a jelikož nemáme v zahradě ani jeden metr úplné roviny, musel jsem si ji vytvořit tam, kde jsem dřevěnou voliéru chtěl postavit. A protože nerad kopu jámy, natahuji se s kolečkem při odvozu zeminy a i betonování jsem si už v životě užil dost, rád dělám věci více hlavou, než svaly. A po dobrých zkušenostech s jinými objekty, ne jen plotem a vinohradem, udělal jsem i základ voliéry na zemních šroubech.
Při zakládání každé stavby či objektu, nejen domu ale i voliéry, musíme brát v úvahu nejen rozměry, ale také hmotnost hotového objektu. A pokud má střechu, tak do celkové hmotnosti musíme vzít do výpočtu nejen hmotnost použitého materiálu a hmotnost vnitřního vybavení či uloženého materiálu, ale také hmotnost mokrého sněhu na střeše v nejhorším případě, který může nastat (podle podnebí a dlouholetých zkušeností či měření). A tuto hmotnost musí základy unést a přenést do podloží bez deformace objektu a jeho ponořování do podkladu.
V naší zahradě je vrstva humusu 50 cm na jílovém podkladu. Zemní vruty v takové půdě mají při průměru 68 mm únosnost 300 kg při hloubce zavrtání 50 cm. Pokud použiji zemní vruty dlouhé 650 mm a nechám je pár cm nad terénem, tak můžu počítat s únosností až 450 kg. Jíl tuto hodnotu trochu zvýší, ale přesto nemůžu stavět obytnou dřevěnici. Ale voliéru s plechovou střechou to s přehledem udrží. Ve Krušných Horách tedy asi ne, ale podle sněhové mapy u nás s přehledem.
Jelikož je základ voliéry na svahu, použil jsem zemní vruty různých délek tak, abych je měl v půdě nejméně 60 cm. Vyrábějí se v průměru 68 mm v délkách 650, 800 a 1000 mm, takže jsem využil po dvou z každého druhu. Nejprve jsem samozřejmě vyměřil umístění zemních vrutů a dal si pozor, pomocí úhlopříček, abych měl dokonale kolmé strany obdélníku o vnějších rozměrech 4 x 2m.
Potom na označených místech jsem pomocí montážního klíče a vodováhy usadil postupně zemní šrouby. První tu na nejvyšším místě co nejníže a ostatní jsem při osazování kontroloval, aby zůstali před finálním ukotvením raději pár cm výše.
Zemní šrouby totiž nelze při vytváření vodorovné roviny povolovat, ale jen utahovat. Povolený zemní vrut by nedržel polohu ani výšku. Pokud se při utahování „seknete“ a zakroutíte ho hlouběji, musíte vrut úplně vyjmout, do vzniklého otvoru nasypat trochu štěrku a opět vrut zavrtat, tentokrát do správné výšky.
Na vrchy vrutů jsou umístěny montážní úhelníky. Ve vrutech se upevňují třemi šrouby M8X20 až 60. Do nitra úhelníku jsem dal samolepící bitumenovou pásku, abych odizoloval dřevěné hranoly od kovu a zabránil tak hnití dřeva při styku se železem a vodou.
To není jediná ochrana dřeva. Po zarovnání na správnou délku a vyříznutí drážek na přeplátované spoje na jejich koncích jsem hranoly natřel ochranou proti škůdcům a houbám a po zaschnutí nátěru ještě vrstvou napouštěcího oleje. Ten je třeba po hodině otřít nejlépe papírovou utěrkou, aby na povrchu nezůstala lepkavá vrstva. Potřebné množství oleje pro jeho ochranu vsákne dovnitř, zbytek je třeba odstranit.
Osazení dlouhých hranolů na trojici zemních vrutů a jejich spojení kratšími je finální a nejméně náročnou prací celé stavby základů voliéry. Přeplátované spoje jsou spojeny dvojicí vrutů do dřeva 5 x 80 a hranoly s úhelníkem pod nimi vruty 8 x 60.
Hotový základ je připraven k osazení voliéry. A kdyby v budoucnu bylo třeba objekt zrušit, přestavět nebo rozšířit, práce se zemními vruty je mnohem jednodušší, než se lopotit s bouráním betonových základů. Pomocí zemních šroubů si vyrobíte rovnou platformu i na nerovném pozemku a dokáže to dokonce i jediný člověk bez potřeby pomocníků či brigádníků. Ruční kotoučová pila a akumulátorový utahovák jen urychlí práci.
Zanechat odpověď